Category Archives: Technowinki

Dahua E800 — nowa seria nośników SSD dla oszczędnych konsumentów

Półprzewodnikowe nośniki SSD na dobre wyparły już talerzowe dyski twarde z komputerów zwykłych użytkowników. Potwierdza to najnowsza oferta firmy Dahua, która wprowadziła do swojej oferty bardzo przystępne cenowo modele z serii E800. 

Dyski SSD 2,5” Dahua E800 łączą się z komputerem za sprawą interfejsu SATA III 6 Gb/s. Producent zastosował w nich pamięci 3D TLC, które powinny zagwarantować sekwencyjną prędkość odczytu do 550 MB/s oraz sekwencyjny zapis do 490 MB/s. SSD Dahua wyposażono w chip 3D od czołowych producentów, a także kontroler o wysokiej jakości. Ponadto cechują się prostą, typową dla 2,5-calowych nośników budową, a zatem można być spokojnym o łatwą instalację oraz kompatybilność z wieloma komputerami.

 

W sumie przygotowano trzy różne warianty pojemnościowe omawianych dysków. Mowa o modelach 128 GB (DHI-SSD-E800S128G), 256 GB (DHI-SSD-E800S256G) oraz 512 GB (DHI-SSD-E800S512G). Konsument może więc wybrać dysk idealny dla swoich potrzeb. Nośniki Dahua E800 obsługują technologie TRIM oraz NCQ, a ich średni okres międzyawaryjny (MTBF) oszacowano na 1,5 mln godzin.

Dyski SSD 2,5” Dahua E800 są już dostępne w polskich sklepach. Ich ceny zaczynają się już od ok. 60 zł. Użytkownik może liczyć na 3-letnią gwarancję producenta.

Dane techniczne wszystkich nośników Dahua E800 dostępne są tutaj.

IRIScan Desk 6 Pro Dyslexic — popularny skaner w wersji z programem Readiris Dyslexic

IRIScan Desk 6 to kultowa już seria jedynych w swoim rodzaju podręcznych skanerów. Warto jednak zaznaczyć, że kilka miesięcy temu producent uzupełnił ją o specjalny model dla osób zmagających się z dysleksją.

IRIScan Desk 6 Pro Dyslexic to podręczny skaner z pojedynczym sensorem 21 MP, który jest w stanie szybko rejestrować dokumenty o maksymalnym formacie A3. Zapisane obrazy mogą być dostępne w formie JPG/PDF/Excel/Word. Urządzenie posiada również opcję nagrywania dźwięku i wideo w 30 klatkach na sekundę, a także funkcję TTS (Text-to-Speech) służącą do tworzenia ebooków (ePub) lub plików MP3 czy WAV.

Omawiane urządzenie w dużej mierze korzysta z dobrodziejstw sztucznej inteligencji. Skaner jest w stanie wykrywać strony/okładki książek i może reagować na zmianę kartek. Produkt posiada również funkcję automatycznego spłaszczania stron, uzupełniania rogów czy nawet programowego usuwania palców przytrzymujących kartki.

 

Skaner wyróżnia się ergonomiczną, składaną konstrukcją umożliwiającą korzystanie z niego nie tylko przy biurku, lecz nawet w czasie podróży. Urządzenie posiada cztery lampy LED i zasilane jest z popularnego portu USB. Całość cechuje się gustownym, stonowanym designem, a o poręczności skanera Desk 6 Pro przekonali się już m.in. YouTuberzy oraz nauczyciele prowadzący zdalne zajęcia.

IRIScan Desk 6 Pro w niniejszej wersji zawiera aplikację Readiris Dyslexic przeznaczoną dla osób zmagających się z dysleksją, w tym dyspraksją, dysfazją, dysgrafią, a także dysortografią. Program posiada m.in. funkcję czytania na głos wskazanego tekstu czy opcję powiększania/pomniejszania tekstu dla lepszej czytelności. Readiris Dyslexic jest kompatybilny z narzędziem Zamiana mowy na tekst (MS) i obsługuje najpopularniejsze formaty dokumentów i multimediów.

 

Skaner IRIScan Desk 6 Pro Dyslexic dostępny jest w polskich sklepach w cenie od ok. 1600 zł.

Dane techniczne skanera IRIScan Desk 6 Pro Dyslexic:

 • maks. rozmiar dokumentu: A3
 • szybkość skanowania: poniżej 1 sekundy na stronę A4
 • wbudowane lampy LED: 4
 • rozdzielczość wyjściowa: 300 dpi
 • tryby skanowania: kolor, czarno biały, skala szarości
 • Interfejs: USB 2.0
 • zasilanie: z portu USB
 • formaty wyjściowe:
  1. Dokumenty: JPG, PDF, Word, TXT, Excel
  1. e-book: ePub,
  1. audio: MP3, WAV
 • wymiary: 39,6 x 12 x 28,2 cm
 • waga: 1150 g
 • zalecana liczba skanowanych stron: do 500/dzień
 • preinstalowane oprogramowanie Readiris Dyslexic

Pod tym linkiem znajduje się porównanie skanera IRIScan Desk 6 z innym modelami IRIScan Desk.

PowerWalker VI 3000 RLP — topowy przedstawiciel kompaktowej serii zasilaczy UPS

PowerWalker ma w swojej ofercie wiele cenionych zasilaczy awaryjnych. Jednym z nich jest model VI 3000 RLP wyróżniający się nie tylko wysoką wydajnością energetyczną, lecz również niewielkimi gabarytami.

PowerWalker VI 3000 RLP to zasilacz typu Line-Interactive z automatycznym regulatorem napięcia. Całość pełni rolę menedżera kontaktów elektrycznych. Wydajność energetyczna tego modelu wynosi 3000 VA / 2700 W, a współczynnik mocy wyjściowej zasilacza to 0,9. Jak deklaruje producent, sprawność zasilacza w trybie LINE (pełnego obciążenia) ma wynosić aż 98,8%.

Rozmiary opisywanego produktu to 610x438x88 mm, a zatem można go umieścić nawet w trudno dostępnych miejscach (np. pod ladą). Co jednak najważniejsze, zasilacz może być zdalnie konfigurowany przez aplikację PowerMaster. Użytkownik jest w stanie bezprzewodowo zaplanować zdalne przełączanie, restart czy reorganizację harmonogramu dla każdego z dostępnych gniazd.

PowerWalker VI 3000 RLP wyróżnia się także obrotowym wyświetlaczem LCD, portem USB z technologią Human Interface Device (HID), inteligentnym gniazdem dla kart komunikacyjnych oraz portem RS232 do komunikacji z serwerem. Warto dodać, że czas działania urządzenia może być dodatkowo wydłużony dzięki łatwo wymienialnym zestawom Battery Pack.

Zasilaczy PowerWalker VI 3000 RLP jest dostępny w polskich sklepach w cenie od ok. 3680 zł. Do zestawu dodane zostały specjalne uchwyty montażowe.

Dane techniczne urządzenia są dostępne tutaj.

Obejrzyj prezentację produktu na YouTube: PowerWalker VI RLP

Zalman M4 White — gustowna obudowa dla wymagających

Firma Zalman zaprezentowała nową obudowę M4 White, która powinna przypaść do gustu użytkownikom szukającym niewielkiej, aczkolwiek gustownej i dobrze wyposażonej obudowy. Produkt może stanowić doskonałą bazę dla podzespołów w białych wersjach kolorystycznych. 

Zalman M4 White to obudowa typu mATX Mini-Tower, w której można umieścić płytę główną w formacie mATX i Mini-ITX. Całość odznacza się wymiarami 385x208x425 mm i wagą 4,1 kg. Na pierwszy rzut oka nowy model wyróżnia się bardzo prostym, minimalistycznym designem, na który składa się siatkowy front oraz umieszczony na zawiasach boczny panel ze szkła hartowanego. Na górze i na dole obudowy umieszczono natomiast filtry mające chronić podzespoły i zapewniać niezakłócony przepływ powietrza.

Co najbardziej docenią gracze i entuzjaści to fakt, że w obudowie umieszczono aż cztery wentylatory 120 mm LED ARGB, które powinny zadbać o odpowiednią wentylację oraz efektowne iluminacje (w sumie można zainstalować do ośmiu rotorów). Wart uwagi jest również panel I/O, który zawiera nie tylko przyciski zasilania oraz gniazda audio, ale również trzy porty USB (w tym dwa w standardzie 3.0).

Mimo niewielkich gabarytów Zalman M4 White umożliwi instalację wielu podzespołów z wysokiej półki. Wewnątrz można zamontować trzy dodatkowe radiatory (do 240 mm na froncie), a także do czterech dysków SSD 2,5”, chłodzenie procesora o wysokości do 157 mm, kartę graficzną o długości do 320 mm oraz zasilacz o długości do 140 mm. Na pokładzie znalazły się także cztery sloty PCIe.

 

Obudowa Zalman M4 White ma być dostępna w sprzedaży jeszcze w tym roku. Póki co jej cena nie jest jeszcze znana.

Dane techniczne obudowy Zalman M4 White dostępne tutaj.

Zalman Alpha 36 — chłodzenie AiO kompatybilne z najnowszymi podstawkami AMD i Intela

Firma Zalman wprowadziła właśnie do sprzedaży nowe chłodzenie AiO o oznaczeniu Alpha 36. Specyfikacja techniczna wskazuje, że produkt powinien przypaść do gustu komputerowym entuzjastom nieuznającym kompromisów.

Zalman Alpha 36 to nowoczesne chłodzenie typu AiO (All-in-One) wyróżniające się innowacyjną konstrukcją pompy z potrójnym przepływem wody. Producent zastosował nowatorski system zapobiegania przeciążeniom poprzez rozdzielenie dopływu i odpływu chłodziwa na trzy ścieżki. Rozwiązanie to powinno zapewnić maksymalną wydajność chłodzenia.

 

Całość wyróżnia się przyciągającym wzrok designem. Warto zwrócić uwagę na pokrywę pompy, która została zaprojektowana w taki sposób, by dało się ją obrócić o 360 stopni. Użytkownik może więc zamontować chłodnicę w wybranej przez siebie pozycji. Pozostając jeszcze przy kwestiach wizualnych nie sposób nie wspomnieć o efektownych iluminacjach zapewnianych przez ekskluzywny projekt ARGB. Chętni mogą dostosować podświetlenie do własnych potrzeb.

 

Do pozostałych cech chłodzenia Zalman Alpha 36 należy zaliczyć sterownik PWM pozwalający na kontrolę prędkości obrotowej wentylatorów, a także gumowe podkładki minimalizujące ich drgania. Producent chwali się również, że produkt posiada wytrzymałą plecioną tuleję odporną na wahania temperatury i wysokie ciśnienia. Omawiany model jest kompatybilny z najnowszymi podstawkami AMD i Intela (AM5 / LGA 1700).

 

Chłodzenie Zalman Alpha 36 jest już dostępne w sklepach w cenie od ok. 400 zł. Produkt objęty jest 3-letnią gwarancją.

Dane techniczne chłodzenia Zalman Alpha 36 dostępne są tutaj.